ROZA Portal za feminističke i lijeve politike
Treba li spaliti Alis Manro?
Fotografija: Ilustracija Thomas Levinson; thedailybeast.com; Alis Manro i kćerka Andrea

Aktuelnosti

Treba li spaliti Alis Manro?

Piše: Đurđa Radulović Aktuelnosti - 22.07.2024.

Kuda nas zapravo vodi ovo traženje dokaza o sklonosti Alis Manro prema prikrivanju seksualnog nasilja u njenim djelima? Može li je njena književnost dodatno optužiti? Ili možda opravdati? I, što je najbitnije – imamo li pravo da osuđujemo njenu književnost zbog njenog ponašanja, što bi se lako moglo dogoditi?

 

 

Vijest da je nobelovka (2013) Alis Manro prešla preko seksualnog zlostavljanja koje je njen drugi muž vršio nad njenom kćerkom iz prvog braka zatekla me je dok sam počinjala da pišem esej posvećen njoj, mojoj omiljenoj spisateljici kojoj sam se divila kao malo kome zbog poznavanja čovjekovog unutrašnjeg bića i svih onih zbunjujućih, a opet tako prirodnih kontradiktornosti koje mogu da postoje u jednoj osobi.

 

Osim što je tako dobro poznavala unutrašnji života žena, Manro je bila i neprikosnoveni pripovjedački genije: kao da je sama struktura njenih priča odgovarala prirodi njenih junakinja – u njima na prvi pogled ništa nije linearno, logično i jasno jer su i ljudska bića o kojima piše ne-linearna, kompleksna i, uglavnom, tragična.

 

Sada, nakon njene smrti prije dva mjeseca, željela sam da se osvrnem na pitanje – zašto se Manro smatra velikom feminističkom spisateljicom iako se nikada nije deklarisala kao feministikinja, niti je bila aktivistkinja? U svom književnom radu zagovarala je žensko oslobođenje na način na koji se to radilo šezdesetih i sedamdesetih godina prošlog vijeka, u vrijeme seksualne revolucije, što joj je pribavilo status feminističke ikone, bez obzira na njene stavove o feminizmu.

 

Nakon što je nedavno objelodanjeno njeno prikrivanje i relativizovanje seksualnog zlostavljanja njene kćeri, pitanje je da li će Alis Manro sačuvati taj status. Kako sada stoje stvari, velike su šanse da ipak neće. Moguće je čak i da će biti doveden u pitanje i njen književni rad, uključujući pravo na Nobelovu nagradu. Medije je posljednje nedjelje preplavila salva uvreda na njen račun i komentara o njenom licemjerju – kako je spisateljica koja se toliko zalagala za slobodu žena mogla sve tako da nas izda? U kanadskoj književnoj i kulturnoj javnosti počelo je preispitivanje književnog naslijeđa Alis Manro – Šta sada činiti sa njenim djelom i statusom? U knjižarama se njene knjige sklanjaju sa polica, fotografije sa uklanjaju sa zidova, profesori se pitaju kako ubuduće da podučavaju o njenom djelu.

 

Istorija jednog ćutanja

 

Andrea, kćerka Alis Manro, objavila je nedavno, nepuna dva mjeseca nakon smrti svoje majke, obožavane širom svijeta, esej u kojem je opisala kako ju je očuh seksualno zlostavljao, što je počelo još kada je imala devet godina. Zlostavljanje se ponavljalo svakog ljeta, kad god je djevojčica dolazila tokom ljetnjeg raspusta kod majke, i trajalo je do njenih tinejdžerskih godina, kada je očuh izgubio interesovanje za nju. Tek sa dvadeset pet godina, odlučila je da to kaže majci. Manro je, kako piše njena kći, isprva reagovala napuštanjem svoga supruga, ali mu se vratila nakon samo par mjeseci i ostala sa njim još više od dvije decenije, sve do njegove smrti 2013. godine.

 

Ženama se često ne vjeruje u ovim situacijama, ali suprug Alis Manro je bez oklijevanja priznao zlostavljanje, tvrdeći da je devetogodišnja Andrea sama tražila seksualni kontakt sa njim, da je bila njegova Lolita, a on Hambert Hambert. Po Andreinoj tužbi, krivično je odgovarao nekoliko godina kasnije.

 

Na ovaj način Manro je dobila pouzdanu potvrdu da se zlostavljanje dogodilo. Ispostavilo se, takođe, da je ona već znala za sklonosti svog supruga prema, kako je on govorio, „prijateljstvu sa djecom“, što znači da je mogla da pretpostavi i da će i njena kći postati žrtva. Očito je da nije sagledavala svoju odgovornost u ovom događaju, da je bila spremna da ćuti o nasilju i time omogućava njegovo ponavljanje, to jest da postane „enablers“ (u engleskom jeziku taj izraz označava one koji nijesu direktni zlostavljači, ali ga omogućavaju).

 

Ispostavilo se i da je Manro znala i za njegovo egzibicionističko ponašanje pred četrnaestogodišnjom djevojčicom, kćerkom njihovih porodičnih prijatelja koji su nakon toga sa njom prekinuli kontakt. Kada je Andrea imala jedanaest godina, njen očuh joj je govorio da je zapadna kultura veoma rigorozna kada je u pitanju seks sa djecom, pravdajući svoje ponašanje komenatrom da u drugim kulturama djecu u svijet seksualnosti uvode odrasli. Opisivao je sebe kao čovjeka „nekonvencionalnih seksualnih sklonosti“.

 

Manro ni u jednom trenutku nije pokazala da je svjesna patoloških seksualnih sklonosti svog supruga. Naprotiv, branila se od optužbi iznoseći bizarna opravdanja. Tako je svoju odluku da se vrati mužu uprkos saznanju o zlostavljanju pred svojom kćeri pravdala govoreći da je „saznala previše kasno, da je voljela supruga previše, i da je mizogina kultura kriva ukoliko se od nje očekuje da zapostavi svoje potrebe, žrtvuje se za svoju djecu, i plaća zbog mana muškaraca“.

 

Da stvar bude još gora, za zlostavljanje su još tada saznali i njeni prijatelji i saradnici, njen urednik i izdavač, biograf, širi društveni kružok, cijela porodica, a ispostavilo se i da je njen bivši muž, Andrein otac, znao za nasilje od samog početka. Izgleda da je iz želje da zaštiti Manro, a ne pravu žrtvu – svoju kćerku, odlučio da je najbolje da to prećuti, s tim što je kasnije sa Andreom slao stariju sestru u posjete majci.

 

Djeluje da su svi oni smatrali da bi za karijeru Manro koja je za života, kroz decenije, doživljavala sve veći uspon, bilo bolje da ćute. Ili ne čak ni to – možda su se samo priklonili Manro, ženi sa velikim društvenim uticajem i statusom koji se zasigurno prelivao i na njenog supruga koji je i sam bio istaknuti kanadski geograf i kartograf. Dakle, djeluje da se cijela zajednica udružila u ćutanju oko dvije figure koje u ovom slučaju imaju moć, zanemarujući žrtvu. Štaviše, i Andrea je odlučila da ćuti i nastavila je da posjećuje majku i njenog supruga i u tim prilikama zlostavljanje se nije spominjalo. Kada je dobila djecu, desetak godina kasnije, konačno je prekinula kontakt sa majkom, jer Manro nije imala razumijevanja za njenu odluku da njen zlostavljač ne dođe nikad u kontakt sa njenom djecom.

 

Lik i njegovo djelo

 

Nakon ove vijesti, čitaci su počeli u njenim djelima da traže tragove ovakvih njenih postupaka i potvrde njene sklonosti ka prikrivanju nasilja. Neki čitaoci sjetili su se njene priče „Vandali“, u kojoj se kao junakinja pojavljuje žena koja žali za preminulim suprugom kojeg je veoma voljela iako je bio seksualni predator sa pedofilskim sklonostima. Prisjećajući se mlade komšinice koju je godinama silovao, i zamišljajući scene nasilja nad njom koje su se mogle desiti u njihovom dvorištu – junakinja konstatuje da nikada nije bila „zaštitnički tip žene“, to jest žena koja bi „čvrsto stala na put“ nasilju. Kroz cijelu priču provejava njena bol, ali to ne umanjuje njenu potrebu da se samozavarava i odbije da se suoči sa istinom koja bi je slomila.

 

Izbjegavala sam da prepričavam priče Alis Manro kada god sam ih nekome preporučivala: činilo mi se, i dalje mi se čini, da se time svodi na banalnost nešto što je kompleksno i složeno, i zato tako lijepo i uzbudljivo. Ipak, mislim da je u ovakvoj situaciji to neophodno. Ja se nisam sjetila priče „Vandali“ kada sam saznala za ovaj slučaj. Na pamet mi je pala priča „Otvorene tajne“ iz iste zbirke. Jedna od junakinja je trinaestogodišnja djevojčica koja nestaje tokom ljetnjeg planinarenja. Upoznajemo se sa likovima, stanovnicima malog mjesta, ispod čijih mirnih životnih fasada izbija tek poneki užasni bljesak devijacije. Čini se da svako zna da se djevojčici desilo nešto strašno, nešto poput seksualnog nasilja i ubistva, ali nam se ništa do kraja ne otkriva. Svi muškarci u priči imaju naznaku nečeg seksualno perverznog ili nasilnog. Mogli su učestvovati u nestanku djevojčice, a možda i nisu. Sama učestalost prikrivene seksualne agresije i neispunjenih poriva sugeriše da je bilo koji mještanin mogao počiniti nešto strašno. Ali, bez obzira na to, izgleda kao da su svi mještani, naročito žene i partneke, zaštitnički nastrojene i u tišini podnose muke takvih suživota.

 

Brojne su priče Alis Manro koje obrađuju temu nasilja i brutalnosti, grubosti muškarca, kojem glavne heroine ne staju na put. Motiv koji se ponavlja su i zablude, likovi koji relativizuju situacije u svoju korist, prave se da ne vide nešto što je očigledno, kriju to od drugih, radi zadovoljenja svojih strasti, ili neke koristi. Na kraju, ni mi kao čitaoci ne znamo na kojoj je strani istina i prinuđeni smo da se zapitamo postoji li uopšte nešto kao „ispravna odluka“.

 

Umjetnost ili život

 

Ali, kuda nas zapravo vodi ovo traženje dokaza ili uzroka sklonosti Alis Manro prema prikrivanju nasilja u njenim djelima? Može li je njena književnost dodatno optužiti? Ili možda opravdati? I, što je najbitnije – imamo li pravo da osuđujemo njenu književnost zbog njenog ponašanja, što bi se lako moglo dogoditi?

 

Pitanje izgleda kao staro teorijsko pitanje o vezi pisca, njegovog lika i djela (da li je djelo autonomna književna tvorevina ili, pak, ipak nije?), ali u ovom, kao i u mnogim drugim slučajevima u prošlosti, kada smo se isto ovako suočavali sa etičkim posrnućima drugih pisaca, ono se mora postaviti jer od toga zavisi da li ćemo se, ili se nećemo složiti da knjige Alis Manro treba zabraniti. Ovo pitanje posebno je važno postaviti danas, u okolnostima kada društvene mreže mogu imati sjaj starih lomača.

 

Mislim da stav da je djelo potpuno nazavisno od autora funkcioniše samo na sterilnim časovima teorije književnosti. Djelo i autor nijesu isto, ali djelo je, na kraju krajeva, plod njegovog bića, i kao takvo mora sadržati djelove tog bića. Zato mi je teško da danas, nakon što sam saznala da je ćutala o nasilju, razmišljam o Alis Manro na isti način kao ranije. Vjerovatno će i mnogim drugim ljudima biti teško da ignorišu ono što smo saznali o njenom privatnom životu. Pisac ima ličnu etičku odgovornost i to ne možemo zanemariti. Konačno, nijednom piscu nisu oproštene „etičke mrlje“ ako se za njih saznalo.

 

Ali, umjetničko djelo ne može biti talac svoga autora i njegovih ili njenih ne-etičkih postupaka. Ono ima svoju sopstvenu etičnost. Djelo Alis Manro je tako veliko jer otvara najdublje ponore ljudskog bića i propituje sve etičke izbore, uključujući i one koji nam se ne svđaju. Moguće je da su to etičke dileme samog autora, u ovom slučaju Alis Manro. Možda da ona svoje poznavanje tamnih poriva ljudske prirode – što je samo po sebi sjajan, možda i obavezan preduslov dobre književnosti – duguje upravo mračnim hodnicima sopstvenog bića. Ako joj ne možemo oprostiti što u životu nije znala da napravi pravi izbor, ne možemo sporiti da je njena književnost velika upravo zato što pokazuje koliko su izbori teški i puni protivurečnosti. Tragično je, pak, to što u svom životu, kada se susrela sa nasilnim muškarcem – možda po nekom od onih nesretnih životnih obrazaca koji se javljaju i u njenim pričama – nije reagovala na jedini prihvatljiv način i što je stala direktno uz nasilje, podržavajući prikrivanje, ućutkujući žrtvu i relativizujući nasilje.

 

Sluh za nijanse

 

Svako ko ubuduće spomene Alis Manro kao veliko književno ime, autorku koja otkriva velike istine o čovjeku, bez spominjanja ove fusnote – podsjećanja i na ovo njeno životno „djelo“, rizikovaće da njegov stav bude shvaćen kao ruganje žrtvama. To je ono što je Andrea tražila od javnosti u svom pismu (a što podržavaju i ostala djeca Alis Manro) – da spominjanje imena njene majke bude dovedeno u vezu i sa ovom njenom odlukom da toleriše nasilje, ali NE i da se književni rad njene majke briše iz sjećanja.

 

Ali, hoćemo li imati sluha za ove nijanse ili ćemo spaliti knjige Alis Manro? To je etičko pitanje za svakog od nas pojedinačno.


Kao njen veliki obožavalac, želim da njeno djelo nastavi da živi, i vjerujem da će tako biti. Ipak, sigurna sam da među njenim čitateljkama, ali i čitateljima, ima mnogo žrtava nasilja, pedofilije i incesta, koje o tome ćute. I to ne samo zato što žrtve nasilja gravitiraju ka njenom djelu više od drugih (iako to nije isključeno), već zato što je to, nažalost, stvar statistike koja kaže da će u velikoj grupi ljudi (a Manro ima ogroman broj čitateljki i čitalaca) biti visok procenat onih koji su doživjeli neku vrstu seksuanog nasilja, mnogi od njih još u djetinjstvu. Vjerujem da će se mnogi od njih biti bijesni, da će se osjetiti prevareno, i da će željeti da je kanseluju. Ne možemo im zamjeriti. I ja ih podržavam u tome.